Първа лигаТОПФутболЦСКА-София

Историческа победа за Арда, исторически срам за ЦСКА

За първи път в своята клубна история Арда победи ЦСКА в шампионатен мач. Отборът на Александър Тунчев се наложи с 2:1 след попадения на Чинонсо Офор и Иван Тилев. Дебютният почетен гол на Голдуин Коялипу се оказа недостатъчен за тима на Томислав Стипич, който регистрира трета поредно поражение и общо четвърто от пет мача.

Днес ЦСКА играе с третия си екип, който е изцяло черен, предвид изискванията на БФС, според които елементи от екипировката не трябва да съвпадат с цветовете на противниковия отбор.

Прави впечатление присъствието на младия полузащитник на ЦСКА Юлиан Илиев сред титулярите.

Начало на срещата в Кърджали!

Още в първите секунди Улаус Скаршем центрира отдясно в наказателното поле на домакините. Топката се удари в тялото на Димитър Велковски, а „червените“ предявиха претенции за дузпа, но повторенията показаха, че няма основания и играта продължи.

В десетата минута таранът на Арда Чинонсо Офор опита интересен ножичен удар, който не доведе до нищо опасно пред вратата на Густаво Бусато.

Тобиас Хайнц отправи първия точен удар за „червените“, а Анатоли Господинов се отчете с рутинна намеса, улавяйки топката. Секунди по-късно, новият нападател на ЦСКА Годуин Коялипу повтори изпълнението на норвежеца от сходна дистанция, а вратарят на Арда отново нямаше затруднения.

В 19-ата минута гостите изградиха добро нападение отляво. Джонатан Линдсет центрира в наказателното поле за Тобиас Хайнц, който засече със странична ножица, но завършващият му удар бе слаб и Господинов хвана топката.

Арда пропусна да открие резултата в средата на първото полувреме. „Армейската“ отбрана изпусна от полезрението си Станислав Иванов, който получи високо подаване от Велковски и от непосредствена близост стреля от въздуха, но Густаво Бусато показа отличен рефлекс и спаси.

Гол за Арда! Домакините повеждат в резултата, три минути преди края на полувремето. „Червената“ защита остави непокрит във въздуха Чинонсо Офор, който с глава от близка дистанция не възможност за реакция на Бусато – 1:0.

Греда! В последните секунди на полувремето ЦСКА близо до изравнителен гол, но удар с глава на Християн Петров срещна лявата странична греда на Господинов.

Край на първата част! След първите 45 минути в Кърджали – Арда води с 1:0 на ЦСКА.

Началото на второто полувреме на „Арена Арда“ е дадено!

Три минути след подновяването на играта, ЦСКА стигна до отлична ситуация за гол. Вратарят на Арда отрази мощен изстрел на Юлиан Илиев.

Гол за Арда! В 53-ата минута Станислав Иванов проби отдясно, надбягвайки с лекота Християн Петров. Крилото на домакините стигна до наказателното поле на ЦСКА и с хубав пас намери на стрелкова позиция Иван Тилев, който матира Бусато – 2:0!

Веднага след втория гол, Томислав Стипич извърши двойна смяна. Марселино Кареасо и Тобиас Хайнц напуснаха терена, а в игра за „армейците“ се появиха Петко Панайотов и Матиас Фаетон. Норвежецът видимо не хареса решението на треньора и не поздрави дори треньорския щаб.

След час игра ЦСКА стигна до най-доброто си положение в мача! Фаетон се пребори с футболист на Арда, след което изведе Годуин Коялипу сам срещу Господинов. Нападателят стреля силно, но вратарят на кърджалийци блесна с решаващо спасяване. Огромен пропуск за ЦСКА!

В ответната атака за Арда Борислав Цонев отправи силен изстрел, но Бусато се отчете с чудесна намеса.

Четвърт час преди края, Коялипу бе изведен в лявата част на наказателното поле на Арда. Нападателят на „червените“ стреля от малък ъгъл, но Господинов бе скъсил ъгъла и блокира.

Греда за Арда! Секунди след атаката на ЦСКА, удар на Цонев се отби в страничната греда. Последва нов опит от страна на Тилев, но той изпрати топката покрай вратата.

Гол за ЦСКА! Голдуин Коялипу намалява изоставането на „червените“ в 85-ата минута! След центриране от пряк свободен удар, нападателят се оказа на точното място и отблизо се разписа – 2:1.

В продължението на мача Бусато спаси удар на Велковски.

Последната възможност за отбора на Томислав Стипич дойде в самия край на срещата. Фаетон получи топката по левия фланг, след което отправи центриране в наказателното поле. Там Петко Панайотов отклони топката, която премина на сантиметри от целта.

Последен съдийски сигнал! Арда надви ЦСКА с 2:1.

Стартови състави на двата отбора:

Арда: 1. Анатоли Господинов – К, 2. Густаво Каскардо, 18. Джелал Хюсеионов, 23. Емил Виячки. 35. Димитър Велковски, 33. Иван Тилев, 93. Феликс Ебоа Ебоа, 10. Борислав Цонев, 99. Станислав Иванов, 19. Тонислав Йорданов, 9. Чинонсо Офор

Резерви: 13. Петър Петров, 4. Милен Стоев, 6. Пламен Крачунов, 7. Стефан Статев, 8. Йозгюр Баран Аксака, 17. Илкер Будинов, 11. Борис Тютюков, 30. Иво Казаков, 80. Лъчезар Котев

Старши треньор: Александър Тунчев

ЦСКА: 1. Густаво Бусато, 15. Тибо Вион, 13. Браян Кордоба, 4. Християн Петров, 3. Сейни Санянг, 26. Марселино Кареасо, 24. Юлиан Илиев, 7. Улаус Скаршем, 14. Тобиас Хайнц, 10. Джонатан Линдсет – К, 77. Годуин Коялипу

Резерви: 25. Иван Дюлгеров, 2. Лъчезар Иванов, 19. Иван Турицов, 17. Емануел Шакич, 11. Матиас Фаетон, 28. Марк- Емилио Папазов, 29. Иван Тасев, 30. Петко Панайотов, 91. Йоан Борносузов

Старши треньор: Томислав Стипич

Главен съдия: Васимир Ел Хатиб