Какви са ползите на Левски от споразумението с НАП?
Ръководството на ПФК Левски обяви, че е приключило сполучливо преговорите с националната агенция по приходите (НАП) и разсрочи публичните си задължения към държавата за три години. Това стана официално с акт на НАП от 28 декември. Какви са ползите за Левски от това разсрочване и споразумението?
Първата полза, която вълнува и привържениците на най-популярния клуб, е, че така Левски ще получи лиценз от БФС и от УЕФА, който предстои да получат отборите от началото на годината.
Тук особено важни са плащанията по осигуровките и данък общ доход. В средата на декември на пресконференция от Левски обявиха, че са се разбрали за три години (36 месеца) да внасят по 220 хиляди лева към НАП. Последната вноска ще е изравнителна.
Периодът, в който се формират тези задължения, са присъединени 2 милиона лева задължения към Столична община за такси смет и други. Те са разсрочени също за 36 месеца. Така месечените вноски с начало януари 2024 са в размер на 279 хиляди за 36 месеца напред. Общо към НАП задълженията са 9 998 000 лева. Което бе обявено на споменатата пресконференция в края на миналата година.
Втората полза за Левски е, че ще има сигурност в търговския обмен с други търговски контрагенти. Логикага е, че щом клубът има платежоспособност към НАП ще има повече доверие и във фирмите, с които Левски работи.
Третата полза за Левски от сключеното споразумение е свързана с факта, че като клуб ще може да си планира финансовите разходите за дадена календарна година. Ще могат да направят така, че разходите да са по-малко от приходите. От клуба при добри сделки (продажби на футболисти) ще могат и по-бързо да погасят задълженията към НАП. Особено главницата (7 671 895 лева към края на 2023) , която е с голяма лихва, над 10%.
За НАП ползата от сключеното споразумение е, че държавата ще прибере близо 10 милиона лева, когато приходите са важна част за държавния бюджет и за държавата се гарантира, че няма да бъде завлечена, както се е случвало с други фирми, включително и футболни отбори.
Валентин Грънчаров, „Дспорт“