НационалиТОПФутбол

България изстрада, но постигна първата си победа от 2 години в официален мач

България постигна трудна победа с 1:0 над Северна Ирландия в мач от втори кръг на Група C3 от турнира Лигата на нациите. Кирил Десподов в 40-ата минута вкара единствения гол след асистенция на Александър Колев, с което „лъвовете“ постигнаха първа победа от близо две години в официална среща.

Пред над 14 000 зрители на стадион „Христо Ботев“ в Пловдив България спечели трите точки, които ги извеждат на първо място във временното класиране с 4 точки. Толкова има и Беларус, който взе гостуването си в Люксембург.

Това е и осми пореден мач за Илиан Илиев без загуба. Националният селекционер предприе две промени в титулярния състав. Едната бе принудителна, тъй като Филип Кръстев получи червен картон. На неговото място започна Мартин Минчев. Георги Костадинов е възстановен и замени Валентин Антов в средата на терена.

Мачът на стадион „Христо Ботев“ започна!

Греда за България! След само три минути футбол в Пловдив, „лъвовете“ бяха много близо до откриване на резултата след изпълнение на ъглов удар от Кирил Десподов. Някак вратарят на гостите Пийкок-Феръл се намеси, след като Георги Костадинов и Живко Атанасов последователно отиграха топката, която срещна десния страничен стълб.

При ответното нападение на Северна Ирландия Айзък Прайс отправи точен удар към родната врата, но Димитър Митов се отчете с рутинно спасяване.

В 12-ата минута България изгради добра атака отляво чрез участието на Радослав Кирилов и Фабиан Нюрнбергер, който центрира в наказателното поле от аутлинията. Там Александър Колев отклони с глава, но не успя да я насочи точно към рамката на вратата.

В 22-ата минута Кирил Десподов пресече подаване в централната част на терена, след което напредна с топката в крака и стреля, но покрай вратата на гостите.

Двата отбора играят при доста високи температури в Пловдив и в средата на първата част главният арбитър Тасос Сидеропулос разреши пауза за глътка вода.

В 27-ата минута футболистът на английския Ливърпул Конър Брадли отправи слаб удар, който попадна в ръцете на Митов.

Малшанс за България! След половин час игра Пади Макнеър фаулира грубо Кирилов на метър от наказателното поле. Впоследстви Кирил Десподов изпълни по отличен начин пряк свободен удар, при който дори вратарят на Северна Ирландия не помръдна, но топката отново се отби в дясната странична греда.

В 35-ата минута Десподов започна отлична контраатака, а Ради Кирилов изведе Алекс Колев на стрелкова позиция зад гърба на „зелената“ отбрана, но от трудна позиция нападателят реши да прехвърля вратаря, но не успя и топката попадна с лекота в ръцете на Пийкок-Фарел.

ГООООООООЛ! България повежда в 40-ата минута! Вратарят на Северна Ирландия сбърка фатално с паса си, а топката бе открадната с агресия от Алекс Колев, който намери Десподов пред опразнената врата, за да може капитанът да взриви трибуните на стадион „Христо Ботев“ – 1:0!

Северна Ирландия веднага отговори с опасност пред нашата врата. Шей Чарлс центрира от аутлинията и след рикошет ситуацията затрудни Димитър Митов, който все пак реагира достатъчно добре, а секунди по-късно топката бе изчистена.

Край на първото полувреме! България води с 1:0 след 45 минути, след като бе по-активният, по-агресивният отбор и заслужено стигна до гол преднина.

Начало на втората част!

В началните минути на полувремето не се стигна до голови положения пред двете врати. България леко отстъпи инициативата и позволи на Северна Ирландия да играе повече с топката. Гостите разчитаха най-вече на дълги хвърляния на тъч в наказателното поле и други статични положения, но до сериозна опасност пред Димитър Митов не се стигна.

България играеше предимно на контраатака, но в почти всички ситуации, които изградиха домакините липсваше точността на последния пас.

В 68-ата минута българската отбрана даде отлична възможност на Шейн Лейвъри да възстанови равенството. Резервният футболист достигна до отлична позиция за стрелба, но неговият удар бе париран от Митов. При повторенията се оказа, че има и засада и потенциален гол нямаше да бъде зачетен.

Северна Ирландия заигра с двама централни нападатели, което накара националният селекционер Илиан Илиев да направи дефанзивна промяна във формацията на България. Централният защитник Симеон Петров се появи в игра на мястото на опорния халф Георги Костадинов.

В 86-ата минута Шей Лейбъри засече с глава центриране отляво, но топката премина над напречната греда. В последна минута от шестминутното добавено време гостите получиха още един добър шанс да изравнят, но за радост на българския тим топката премина покрай вратата.

Последен съдийски сигнал на „Колежа“! България изкова труден успех с 1:0 над Северна Ирландия.

Стартови състави на двата отбора:

България: 1. Димитър Митов, 16. Виктор Попов, 3. Живко Атанасов, 5. Алекс Петков, 13. Фабиан Нюрнбергер, 7. Георги Костадинов, 4. Илия Груев, 11. Кирил Десподов (К), 17. Мартин Минчев, 8. Радослав Кирилов, 9. Александър Колев

Резерви: 21. Светослав Вуцов, 23. Иван Дюлгеров, 2. Ертан Томбак, 6. Валентин Антов, 10. Георги Минчев, 12. Иван Минчев, 14. Георги Русев, 15. Симеон Петров, 18. Васил Панайотов, 19. Ахмед Ахмедов, 20. Здравко Димитров, 22. Станислав Иванов

Селекционер: Илиан Илиев

Северна Ирландия: 1. Бейли Пийкок-Фарел, 5. Трей Хюм (К), 4. Даниел Балард, 17. Пади МакНеър, 22. Киарън Браун, 19. Шей Чарлс, 6. Джордж Савил, 3. Джамал Люис, 2. Конър Брадли, 10. Дион Чарлс, 14. Айзък Принс

Резерви: 12. Люк Саутууд, 23. Джош Кларк, 7. Рос МакКузланд, 8. Калъм Маршал, 9. Шейн Лейвъри, 11. Пол Смит, 13. Кори Еванс, 15. Брад Лайънс, 16. Алистеър МакКан, 18. Ейон Тоал, 20. Итън Галбрейт, 21. Джош Магенис

Селекционер: Майкъл О‘Нийл

Съдия: Тасос Сидеропулос (Гърция)

ВАР: Ангелос Евангелу (Гърция)