НационалиТОП

Нелеп автогол в последната секунда лиши България от победа в дебюта на Илиян Илиев

България и Унгария завършиха при резултат 2:2 в предпоследен мач от квалификациите за европейското първенство в Германия, което ще се проведе следващото лято. Мачът, който се игра на Националния стадион „Васил Левски“ пред празни трибуни, е дебют за новия наставник на „лъвовете“ Илиян Илиев. На фона на двубоя в София, се разиграваше истински екшън в центъра на столицата, тъй като се проведе организиран мащабен протест на българските фенове срещу ръководството на БФС.

Унгария започна по-активно срещата и още в 9-ата минута откри резултата. След центриране от пряк свободен удар на звездата на тима – Доминик Собослай, Мартин Адам с глава отклони топката и тя се оказа неспасяема за вратаря на домакините Даниел Наумов.

Изненадващо или не, България успя да отговори бързо на предизвикателството и в 24-ата минута възстанови равенството. Родните национали организираха бърза контраатака чрез Филип Кръстев, който пусна хубав пас надясно, където бе Кирил Десподов. Капитанът на „трикольорите“ чудесно върна топката назад за Спас Делев, а нисичкият нападател преодоля елегантно Собослай и отправи силен фалцов удар, който влетя в мрежата на „маджарите“ за 1:1.

В 36-ата минута Валентин Антов бе изгонен с втори жълт картон за настъпване на съперников състезател в центъра на терена. 120 секунди по-късно груба грешка на България при изнасянето на топката позволи Ендре Ботка да се откъсне на стрелкова позиция. След съприкосновение с Илия Груев, играчът на гостите падна на границата на наказателното поле, а съдията показа нов червен картон за състезателя на Лийдс. ВАР обаче се намеси в тази ситуация и след близо петминутно преразглеждане, наказанието за Груев бе отменено, а унгарецът получи жълт картон за симулация.

Дванадесет минути след началото на второто полувреме, нов червен картон бе в ръката на съдията – този път за играч на гостите. Милош Керкес получи втори жълт картон за остро влизане в краката на Алекс Петков.

България получи право да изпълни дузпа в 77-ата минута. Атила Салай спъна Десподов в наказателното поле, което предизвика реферът да посочи бялата точка. Зад топката застана именно потърпевшият капитан, който със силен, плътен удар в ъгъла, не остави шанс на унгарския страж и „лъвовете“ поведоха с 2:1.

„Маджарите“ опитаха бързо да върнат попадението. Най-активният Собослай отправи страхотен шут от фаул, но Наумов се отчете със солидна намеса. В продължението на мача халфът на Ливърпул се оказа на отлична позиция да изравни, но стражът на ЦСКА 1948 отново блесна с решително спасяване.

И точно когато изглеждаше, че България ще победи, селекцията на Илиян Илиев допусна изключително нелепо попадение. С последното действие в мача, след центриране в наказателното поле на домакините, Алекс Петков отклони топката в собствената си врата и изравни резултата.

Така България пропусна да победи силния отбор на Унгария, подобно на домакинския мач срещу Сърбия в Разград от този квалификационен цикъл. С тази точка „маджарите“ официално се класираха за големия европейски форум в Германия през 2024г.

България: 1. Даниел Наумов, 2. Виктор Попов, 4. Илия Груев, 5. Алекс Петков, 6. Валентин Антов, 9. Спас Делев, 11. Кирил Десподов /к/, 14. Антон Недялков, 18. Ивайло Чочев, 20. Филип Кръстев, 21. Мартин Минчев

Селекционер: Илиан Илиев

Унгария: 1. Денеш Дибуш, 2. Адам Ланг, 4. Атила Салай, 7. Лоик Него, 8. Адам Наги, 9. Мартин Адам, 10. Доминик Собослай /к/, 11. Милош Керкес, 17. Калъм Стайлс, 21. Ендре Ботка, 23. Кевин Шобот

Селекционер: Марко Роси