Първа лигаФутболЦСКА 1948

Секунди разделиха ЦСКА 1948 от плейоф в Лигата на конференциите, „червените“ допуснаха тежко поражение в Кипър

В мач-реванш от третия квалификационен кръг от Лига на конференциите ЦСКА 1948 загуби с 0:4 след продължения като гост на Пафос. С общ резултат 2:5 „червените“ отпаднаха от третия по сила европейски клубен турнир, след като в първия двубой победиха с 2:1 насред София.

Българският отбор бе много близо до отстраняването на кипърския си опонент, но допусна гол 30 секунди преди последния съдийски сигнал, което изпрати мача в продължения. Момчетата на Валентин Илиев не успяха да реагират добре след късното попадение, което позволи на Пафос да поеме контрола над двубоя и да обърне мача в своя полза в първото продължение, вкарвайки два безответни гола. В последните секунди на второто продължение, капитанът на ЦСКА 1948 Реян Даскалов си вкара злощастен автогол, който оформи крайния резултат.

През първата част кипърският тим наложи домакински натиск, с който се опита да изравни общия резултат в двата мача. Пафос създаде няколко ситуации пред вратата на Петър Маринов, но така и не се стигна до попадения.

Пред българския отбор се откри отлична възможност в 37-ата минута, когато Бирсент Карагарен засече с глава центриране от ъглов удар на Талис, но топката срещна напречната греда.

В добавеното време на полувремето ситуацията пред тима на Валентин Илиев се влоши, след като десният бек Стив Фуртадо получи втори жълт картон и напусна преждевременно терена.

На почивката треньорът на „червените“ върна Реян Даскалов в центъра на отбраната, докато Теодор Иванов започна като десен краен бранител.

През второто полувреме Пафос продължи да атакува по-усилено, докато десетимата от ЦСКА 1948 се защитаваха компактно и разчитаха предимно на контраатаки.

След около час игра домакините бяха най-близо до гола. Жажа направи чудесен пробив отляво, навлезе в наказателното поле и стрекя опасно, но топката срещна левия страничен стълб на Маринов и българският тим оцеля.

В продължението на мача Мариос Илиа с акробатично изпълнение отправи точен удар по посоката вратата на ЦСКА 1948, но Петър Маринов улови без особени затруднения.

И точно когато тимът на Валентин Илиев се виждаше като краен победител, Пафос стигна до гол, с който изпрати мача в продължения. Дълбоко в добавеното време, Жажа се озова на стрелкова позиция срещу Маринов. Неговият удар бе спрян с крак от българския страж, но последва разбъркване в наказателното поле и топката достигна до Дерик Лукарсен, който нанесе точен удар, който стигна до мрежата на гостите – 1:0 за Пафос.

Голът даде самочувствие на Пафос и кипърският тим започна агресивно продълженията. Жажа направи страхотен пробив отляво, след което шутира силно, но Петър Маринов се отчете чудесна намеса.

Само минута по-късно, ситуацията се повтори – Жажа нахлу в наказателното поле, като „червената отбрана в лицето на Октавио прекалено лесно пусна противника да пробив. Този път бразилският офанзивен футболист на Пафос насочи още по-добре топката и не остави шансове на Маринов – 2:0.

Кипърците продължиха да диктуват събитията на терена, а отборът на Валентин Илиев сякаш рухна от двете късни попадения, което доведе и до трети гол в българската врата.

В 99-ата минута Пафос направи уверена крачка към отстраняването на ЦСКА 1948. Жоао Корея проби отдясно, след което финтира Емил Ценов и подаде към Андерсон, който отправи слаб завършващ удар. Петър Маринов докосна топката, но тя премина под плонжа му, премина и голлинията – 3:0.

В последните секунди на второто продължение, капитанът на ЦСКА 1948 Реян Даскалов си вкара злощастен автогол. Бранителят на „червените“ се опита да блокира центриране, но насочи топката в горния ляв ъгъл на Маринов.

Пафос: 1. Ивица Ивушич, 23. Дерик Лукасен, 5. Давид Голдар, 2. Костас Пилеас. 7. Бруно, 30. Влад Драгомир, 26. Иван Шунич, 88. Пепе, 22. Муамер Танкович, 10. Джайро (К), 11. Джаджа

Резерви: 83. Панайотис Теодоуло, 93. Неофитос Михаел, 6. Педро Пелажио, 24. Онни Валакари, 25. Мустафа Наме, 33. Андерсон, 45. Рафаел Понтело, 70. Мариос Илиа, 77. Жоао Корея

Треньор: Хуан Карлос Карседо

ЦСКА 1948: 1. Петър Маринов, 19. Стив Фуртадо, 14. Теодор Иванов, 21. Емил Ценов, 31. Том Рапнуи, 28. Неделко Пишчевич, 22. Реян Даскалов – 9. Бирсент Карагарен, 7. Талис, 10. Радослав Кирилов (К) – 40. Марио Илиевски

Резерви: 12. Леви Нтумба, 13. Берк Алимоллов, 6. Радослав Илиев, 11. Касиано Бузон, 16. Мартин Атанасов, 26. Ивайло Марков, 39. Парвиз Умарбаев, 58. Марто Бойчев, 61. Октавио, 91. Райън Бидунга

Треньор: Валентин Илиев

Стадион: „АлфаМега Арена“ (Лимасол, Кипър)

Главен съдия: Лотар Донт (Белгия)