НационалиТОП

Смела България накара Сърбия да потрепери, второ равенство за Илиан Илиев

България завърши евроквалификациите с престижно равенство срещу Сърбия в Лесковац. „Лъвовете“ осъществиха пълен обрат през второто полувреме и бяха близо до първи успех, но сърбите все пак стигнаха до крайното 2:2 осем минути преди края на редовното време. Първо домакините поведоха в 16-ата минута чрез Велкович, а резервата Георги Русев и капитанът Кирил Десподов отбелязаха попаденията за България. Бабич с глава възстанови равенството, с което класира Сърбия за предстоящия голям форум.

Сърбия, които търсеха задължителен положителен резултат, започнаха по-активно срещата. В седмата минута бе първата по-опасна ситуация за домакините, когато Филип Костич се оказа на стрелкова позиция. Халфът на Ювентус отправи удар, който мина покрай вратата на Даниел Наумов.

В 17-ата минута натискът на сърбите даде резултат. След центриране на Костич, Наумов направи фантастично спасяване, но при добавката Милош Велкович засече топката във вратата на България.

В 21-ата минута Александър Митрович бе близо да удвои резултата. Нападателят бе оставен непокрит в наказателното поле и отправи удар с глава, но Наумов изби по прекрасен начин.

Единствената възможност за България през първата част дойде в 27-ата минута. Удар на Десподов се отби последователно в напречната греда и страничния стълб, а след това защитник на Сърбия успя да изчисти в корнер, малко преди Мартин Минчев да стигне до кълбото.

След почивката Илиан Илиев направи ключова смяна и Георги Русев се появи в игра на мястото на Мартин Минчев.  България погледна по-смело към вратата на домакините и в 53-ата минута след разбъркване в наказателно поле, Илия Груев отправи мощен шут, но Ваня Милинкович-Савич направи феноменално спасяване, съхранявайки преднината, а след това бе отсъдена и засада.

Вратарят обаче бе безпомощен в 59-ата минута, когато „лъвовете“ изравниха резултата. Виктор Попов центрира в наказателното поле, където сърбите не се ориентираха добре в ситуацията, а топката стигна до Георги Русев, който с диагонален шут по земята прати топката във вратата Милинкович-Савич.

България стигна и до пълен обрат в 69-ата минута за изненада на сръбските фенове в Лесковац. Филип Кръстев изведе Десподов в коридор, а капитанът на „лъвовете“ показа завидна скорост, пробягвайки около 40 метра, за да матира вратаря на сърбите със силен удар покрай него.

В 82-ата минута домакините стигнаха до скъпоценното равенство отново чрез статично положение. След центриране от корнер, Бабич отклони с глава във вратата на Наумов.

Така във втори пореден мач, ръководен от Илиан Илиев, „лъвовете“ се противопоставиха на силен отбор и заслужиха спечелените точки. Сърбия се присъединява към Унагария и ще участва на следващото европейско първенство в Германия.

Сърбия: 23. Ваня Милинкович-Савич, 4. Никола Миленкович, 13. Милош Велкович, 15. Срджан Бабич, 14. Андрия Живкович, 22. Саша Лукич, 6. Неманя Гудел, 11. Филип Костич, 10. Душан Тадич -к, 21. Филип Джуричич, 9. Александър Митрович

Резерви: 1. Предраг Райкович, 12. Дорде Петрович, 2. Страхиня Павлович, 3. Филип Младенович, 5. Неманя Максимович, 7. Неманя Радончич, 8. Лазар Самарджич, 16. Страфиня Еракович, 17. Иван Илич, 18. Душан Влахович, 19. Урош Рачич, 20. Марко Груич

Треньор: Драган Стойкович

България: 1. Даниел Наумов, 2. Виктор Попов, 5. Алекс Петков, 15. Живко Атанасов, 19. Иван Турицов, 20. Филип Кръстев, 8. Андриан Краев, 4. Илия Груев, 11. Кирил Десподов – к, 21. Мартин Минчев, 17. Александър Колев

Резерви: 12. Димитър Митов, 23. Иван Дюлгеров, 3. Симеон Петров, 6. Светослав Ковачев, 7. Георги Русев, 9. Спас Делев, 10. Доминик Янков, 13. Станислав Иванов, 14. Преслав Боруков, 16. Ангел Лясков, 18. Ивайло Чочев, 22. Илиан Илиев-младши

Треньор: Илиан Илиев