Национали

Срамно! България U19 допусна изненадващ обрат от Андора и отпада от надпреварата за ЕВРО 2024

Юношеският национален отбор на България до 19 г. загуби от Андора с 1:2 в решителен мач за класиране за елитния кръг за Евро 2024. „Лъвчетата“ откриха резултата в края на първото полувреме след гол на младата надежда на Славия – Мартин Георгиев, но допуснаха обрат през втората част.

Първо Биел Бора Фонт изравни резултата в 51-та минута, а малко по-късно България остана и с човек по-малко, след като Кристиян Балов получи директен червен картон. Домакините се възпозваха от ситуацията и в 65-ата минута вкараха и второ попадение чрез Алекс Молинс, което се оказа победно в мача.

Това се оказва едва втората победа за Андора от 2007 г. насам. Успехът изпраща България вкъщи. Двата отбора не успяха да прогресират към следващата фаза, а родните национали завършиха на последно място.

България бе още в компанията на Шотландия и Сърбия, с които записа две равенства – 0:0. Регламентът на турнира предвижда да се класират първите два тима от всяка от 13-те квалификационни групи и най-добрият измежду третите тимове, като при сравнението между тях резултатите срещу четвъртия в групата се премахват.

В другия мач от тази група Шотландия спечели срещу Сърбия с 2:1, за да завърши като лидер с 7 точки. Въпреки днещната загуба, Сърбите също продължават напред с 4 т., а андорците остават 3-ти с 3 пункта. Отборът на България завършва последен с 2 точки.

България: 1. Алекс Божев, 7. Захари Атанасов, 6. Мартин Георгиев, 5. Росен Маринов, 3. Михаил Цонев, 18. Чунг Нгуен До, 8. Антоан Стоянов, 14. Дамян Йорданов, 22. Стефан Трайков, 11. Борислав Маринов, 9. Преслав Бачев