НационалиТОПФутбол

Срам! Северна Ирландия отнесе безпомощна България в Белфаст

Северна Ирландия разгроми България с 5:0 в четвъртия мач от Група 3 в Лига С на Лигата на нациите. Двубоят се разви по възможно най-лошия начин за „лъвовете“, които допуснаха три безответни гола през първото полувреме и пропуснаха дузпа, а през второто полувреме на „Уиндзор парк“ домакините отбелязаха още две красиви попадения, които оформиха крайния резултат. С четири точни удара северноирландците ни вкараха пет гола, но по-лошото е, че резултатът изглежда логичен на фона представянето на двата отбора.

По този начин Северна Ирландия изпревари България с две точки във временното класиране, а в другия мач Люксембург и Беларус завършиха 1:1 и така селекцията на Илиан Илиев вече се намира на трета позиция преди изиграването преди последните два кръга.

Най-големият отсъстващ в българските редици е Илия Груев, който получи тежка контузия и ще се възстановява около 5 месеца. Спрямо съботния мач в Пловдив, трима от титулярите на Илиан Илиев са наказани за натрупани жълти картони – Александър Колев, Фабиан Нюрнбергер и Алекс Петков.

Логично три промени предприе Илиан Илиев. Симеон Петров, Християн Петров и Мартин Минчев заменят наказаните състезатели на „лъвовете“. Халфът на Крумовград Серкан Юсеин започва от първата минута на мястото на Валентин Антов.

Начало на мача в Белфаст!

След спокоен четвърт час домакините поведоха с първото си чисто положение в мача. Живко Атанасов не се ориентира добре в собствената си половина и загуби топката от Дион Чарлс. Той изведе на отлична позиция Айзък Прайс, който изпревари Християн Петров и отблизо не остави шансове на Димитър Митов – 1:0.

След още 15 минути Северна Ирландия удвои след нова мощна атака през дясната зона на българската отбрана. Броуди Спенсър проби по левия фланг и центрира в наказателното поле. Там Георги Костадинов фаулира Дион Чарлс, но топката стигна до Прайс, който стреля силно и след рикошет топката влетя в мрежата на „лъвовете“ – 2:0.

Две по-късно, българският тим инкасира и трети гол. Спенсър проби отляво, финтира Виктор Попов и стреля. Топката срещна десния страничен стълб, удари се злощастно в гърба на вратаря и влезе в мрежата му за 3:0!

Пропуск! В края на полувремето България получи право да изпълни дузпа. Мартин Минчев бе задържан от бранител в „зелено“. Ситуацията бе преразгледана от ВАР, а зад топката застана капитанът Кирил Десподов, който стреля много силно в центъра на вратата, но топката срещна напречната греда.

Край на първата част! Кошмарни 45 минути за българския отбор – 0:3 и пропусната дузпа.

Начало на второто полувреме! Илиан Илиев предприе двойна смяна и на терена в Белфаст се появиха Валентин Антов и Здравко Димитров. Местата си отстъпиха Серкан Юсеин и Радослав Кирилов.

Именно от Антов започна една силна атака за България. Топката бе центрирана от десния фланг за Мартин Минчев, който се опита да отиграе с пета, но не успя да насочи към вратата.

В 68-ата минута вратарят на домакините Пиърс Чарлс изведе по прекрасен начин Конър Брадли, който останал сам срещу Димитър Митов, успя да го прехвърли с техничен удар. Антов спря топката на голлинията, но само я насочи към Чарлс, който на празна врата не сбърка. Попадението обаче бе отменено заради засада на футболиста на Ливърпул.

4:0…Десет минути преди края кошмарът за българския тим стана още по-изразителен. Влезлият като резерва Ивайло Чочев сбърка с подаването, от което се възползва Айзък Прайс, който напредна и с мощен удар в далечния горен ъгъл отбеляза прекрасен гол.

Домакините вкараха пети гол в 89-ата минута след нова отлична атака. Джош Макгенис получи топката в наказателното поле, след което с мощен удар и помощта на напречната греда преодоля за пети път Димитър Митов – 5:0.

Последен съдийски сигнал! Катастрофа за България в Белфаст и разгромна загуба с 0:5!

Северна Ирландия: 12. Пиърс Чарлс, 5. Трай Хюм, 17. Пади Макнеър, 4. Еоин Тоал, 2. Конър Брадли (К), 19. Шей Чарлс, 16. Алистър Маккен, 20. Броуди Спенсър, 14. Айзък Прайс, 10. Дион Чарлс, 8. Калъм Маршал

Резерви: 1. Люк Саутууд, 23. Кристи Пим, 3. Джамал Люис, 6.Джордж Савил, 7. Лий Бонис, 9. Джейми Рийд, 11. Пол Смит, 13. Брад Лайънс, 15. Джордан Томпсън, 18. Каолан Бойд-Мунс, 21. Джош Магенис, 22. Киарон Браун

Селекционер: Майкъл О’Нийл

България: 1. Димитър Митов, 2. Виктор Попов, 3. Живко Атанасов, 15. Симеон Петров, 5. Християн Петров, 7. Георги Костадинов, 14. Филип Кръстев, 20. Серкан Юсеин, 8. Радослав Кирилов, 17. Мартин Минчев, 11. Кирил Десподов (К)

Резерви: 21. Светослав Вуцов, 23. Иван Дюлгеров, 4. Иван Минчев, 6. Валентин Антов, 9. Здравко Димитров, 10. Георги Минчев, 12. Станислав Иванов, 13. Ангел Лясков, 16. Васил Панайотов, 18. Ивайло Чочев, 19. Иван Турицов, 22. Илиан Илиев-младши

Селекционер: Илиан Илиев

Стадион: „Уиндзор парк“, Белфаст