Става ясно как ЦСКА ще си върне историята в Европа
Както повечето привърженици на футбола у нас знаят, в сайта на УЕФА все още не фигурира историята на ЦСКА преди 2018-та година. Според „Спортал“ вече е известно как това може да се промени – чрез съвместно искане от страна на ЦСКА и БФС.
Това става ясно от нова кореспонденция между ЦСКА и УЕФА, излязла наяве днес. Ето и какво са си писали двете страни:
Писмо от ЦСКА – София към УЕФА:
“Здравей А***, Честита Нова Година!
Надявам се, че всичко при вас е наред. Исках да се свържа с вас и да видим дали можете да ми кажете дали има някакво движение по въпроса със статистиката на ЦСКА – София? От имейла изминаха почти три месеца и не сме чули никой от УЕФА. Междувременно статистиката на клуба продължава да се отразява неправилно в уебсайтовете на УЕФА и в статистическите брошури, включително тези, които бяха изготвени за мачовете от Лига Европа, което беше особено вредно за клуба.
Наистина бихме искали да приключим с това възможно най-скоро, тъй като вреди на репутацията на клуба. За тази цел, допълнително и в допълнение към материалите, прикачени към имейла ми от 15 октомври 2020 г., моля да намерите прикачени четири отделни решения на Дисциплинарната комисия на ФИФА, които изрично установяват, че „ПФК ЦСКА-София е спортен наследник на фалиралия клуб ПФК ЦСКА София.” Оставам на разположение за всякакви въпроси, които вие или съответните отдели в УЕФА може да имате. Поздрави *****”
Отговорът на УЕФА:
“Уважаеми господине,
Позоваваме се на вашите имейли по-долу от 15 октомври 2020 г. и 12 януари 2021 г., чието съдържание привлече цялото ни внимание. След вътрешна консултация със съответните отдели, бихме искали да повторим, че всички данни, които можете да намерите на нашата официална уеб страница, се основават на информацията, която ни предоставят асоциациите-членки на УЕФА, в конкретния случай от Българския футболен съюз (БФС). В тази връзка, в съответствие с информацията, с която разполагаме, бихме искали да ви информираме, че историческият рекорд на ЦСКА София и настоящите/бъдещи представяния на ЦСКА – София в европейските клубни турнири ще бъдат представени отделно, освен ако БФС официално не инструктира УЕФА да направи промени в това отношение.
Благодарим ви, че взехте предвид горното.
Искрено Ваш П**** адвокат по дисциплинарни дела”
Допълнение от УЕФА:
“Уважаеми господин *****,
В допълнение към вашия имейл, бихме ви посъветвали да се свържете с БФС и да се върнете към нас с общо искане в тази връзка, тъй като изглежда, че други български клубове също могат да имат интерес по този въпрос.
С уважение, Ж****”
Ново писмо на ЦСКА – София до УЕФА:
“Г-н Ж***,
Бихте ли били по-конкретни? Към кого в БФС да се обърнем и какво трябва да е естеството на това „съвместно искане“, което да отправим? Освен това не съм сигурен, че следвам забележката ви „изглежда, че други български клубове също могат да имат интерес към този въпрос“. Какво искате да кажете с това?
Поздрави, *****”
Отговор от УЕФА на зададения от ЦСКА – София въпрос:
“Извинете г-н *****, но смятам, че бях достатъчно ясен. Бих казал, че можете да се свържете с БФС. Под „съвместно искане“ имах предвид официално искане, подписано от вашия клуб и БФС; обаче официално писмо, идващо изключително от последния, също би било достатъчно.
Поздрави, Ж****.”
ЦСКА – София отговаря на първия имейл на УЕФА:
„Г-н П****, Благодаря ви за отговора.
Президентът на БФС е потвърдил изрично пред УЕФА, че „най-титулуваният и системно важен клуб ЦСКА [на] … спортната идентичност [се] управлява от ПФК ЦСКА-София ЕАД („ЦСКА“)“. Приложени са три отделни писма, изпратени на 16.01.2018 г. до г-н Теодоридис, г-н Гарсия и г-н Лакович в този смисъл. Подчертал съм съответния език в жълто.
Обърнахме се към БФС с молба да ни информират, ако са изпратили съобщение(а) до сайта на УЕФА, което противоречи на изявленията на президента на БФС.
Г-н Борислав Попов (изпълнителният директор на БФС) изрично заяви, че не са комуникирали с УЕФА по въпроса за спортното наследство или статистика и че УЕФА е „премахнала статистиката на ЦСКА от сайта си по свое желание, така че трябва вземете го с тях.
Както виждате, попадаме в ситуация, в която УЕФА ни казва да говорим с БФС, а БФС ни казва да говорим с УЕФА. Моля за съвет какво да правим?
Отделно, ако някой от БФС тайно е комуникирал с УЕФА, за да противоречи на официалните съобщения на президента на БФС до УЕФА, ви молим да ни информирате официално, за да можем да предприемем съответните действия.
Оставам на разположение на мобилния си телефон *********, ако желаете да обсъдим това по телефона.
С най-добри пожелания, *****“.
Снимка: Интернет