НационалиТОП

Храбра България помечта, но загуби от Германия във футболен спектакъл

Младежкият национален отбор на България загуби с 2:3 от Германия на стадион „Александър Шаламанов“ в евроквалификация. „Лъвчетата“ изиграха силно първо полувреме и поведоха с красив гол на Станислав Шопов, но допуснаха обрат след хеттрик на младата звезда на Борусия Дортмунд Юсуфа Мукоко. Никола Илиев оформи крайния резултат две минути преди последния съдийски сигнал. Това бе и първа загуба за България. Възпитаниците на Александър Димитров заемат третото място във временното класиране с актив от 4 точки от 3 мача, на два пункта зад втория Полша, който обаче е с двубой по-малко. Бундестимът е лидер, също с пълен комплект от 6 точки, но с по-добра голова разлика от поляците. В следващия кръг България посреща Косово на 17 октомври, отново в „Овча Купел“.

България започна мача по-уверено, а Германия предимно разчиташе на диагонални дълги подавания към бързите си флангови футболисти. Първият удар в мача бе на сметката на Бундестима. В 12-ата минута Карим Адейеми получи топката в наказателното поле и нанесе лек удар, с който Пламен Андреев се справи безпроблемно. Пет минути след това Мерлин Рьол пробва късмета си от дистанция, но Андреев отново се намеси добре.

Смелата и сърцата игра на България даде резултат. Домакините откриха резултата в 25-ата минута, когато Петър Андреев проби отдясно и намери Станислав Шопов. Халфът на ЦСКА-София нагласи топката на левия си крак и отправи топовен удар към горния ляв ъгъл, не оставяйки никакви шансове на вратаря на немците.

След гола България се прибра дълбоко в своята половина, а Германия започна да атакува по-целеустремено. В 35-ата минута Юсуфа Мукоко направи отличен пробив, при който тръгна от центъра и размина голяма част от българската отбрана, след което намери капитана Максимилиан Байер, който стреля, но Пламен Андреев отново спаси. Пет минути по-късно, натискът даде резултат и Германия възстанови равенството. Мукоко пое топката на границата на наказателното поле и с едно докосване преодоля Християн Петров, след което стреля силно към близкия ъгъл на българския страж, изпращайки топката в мрежата му за 1:1. В третата минута от добавеното време Колин Клайне-Бекел засече с глава центриране от корнер и кълбото летеше вече към горния ляв ъгъл, но вратарят на Левски направи фантастично спасяване и запази паритетета на полувремето.

Втората част започна по кошмарен начин за родните национали. В 49-ата минута Адейеми пусна извеждащ пас към Мукоко, който първоначално не осъществи добър контрол върху топката, но успя да пробие отдясно и направи слаб опит за центриране. Пламен Андреев не бе достатъчно концентриран в ситуацията и позволи на кълбото да мине между ръцете и краката му, след което премина и голлинията за 1:2 в полза на гостите. Нелепият гол смути младежкия ни национален отбор, а гостите все повече задържаха топката в свое притежание и същевременно атакуваха опасно.

В 69-ата минута германците реализираха и трето попадение в българската врата. което донякъде сложи точка на спора. Ансгар Кнауф получи центриране отдясно и свали топката за Юсуфа Мукоко, който на празна врата оформи своя хеттрик – 1:3. Четвърт час преди края на редовното време Карим Адейеми нанесе тежък удар от границата на наказателното поле след корнер, Пламен Андреев изби неубедително, а при добавката на Максимилиан Байер, топката стигна до голлинията. но там бе застанал Християн Петров, който предотврати четвърти гол. В 80-ата минута отново Адейеми, който бе най-опасният футболист на терена, получи дълго подаване и елегантно преодоля защитниците на България, озовайки се очи в очи с Пламен Андреев. Звездата на Борусия Дортмунд се опита да прехвърли стража, но той внимаваше и успя да спаси. Последва нов удар на Адейеми, при който вратарят на Левски добре да затвори ъгъла си и изби в корнер.

Резервата Даниел Любомиров опита да прехвърли немския вратар, който в голяма част от мача бе извън наказателното си поле, но ударът бе прекалено слаб и не го затрудни. В третата минута от добавеното време Асен Митков с глава намери Никола Илиев, който навлезе в наказателното поле, преодоля технично защитник, след което с красив и прецизен удар намали резултата. България се втурна в атака, но за повече не им стигнаха силите и мачът завърши в полза на гостите.

Германия може би заслужено спечели, тъй като бе по-класният отбор на терена, но „младежите“ могат да бъдат горди от представянето си. Възпитаниците на Александър Димитров играха приятен за окото футбол, затрудниха максимално именития си съперник и реализираха две прекрасни попадения за радост на зрителите на стадион „Александър Шаламанов.

Снимка: Официална страница на Българския национален отбор по футбол

БЪЛГАРИЯ U21 – ГЕРМАНИЯ U21 2:3
1:0 Станислав Шопов 25′, 1:1 Юсуфа Мукоко 40′, 1:2 Юсуфа Мукоко 49′, 1:3 Юсуфа Мукоко 69′, 2:3 Никола Илиев 90+3′

Състави:

България U21: 23. Пламен Андреев – 15. Мартин Атанасов, 4. Християн Петров (К), 5. Велко Йеленкович, 2. Мартин Стойчев – 6. Емил Ценов (67′ – 3. Емануел Мирчев), 8. Станислав Шопов (82′ – 19. Николай Златев), 20. Кристиян Стоянов (72′ –  22. Асен Митков) – 10. Никола Илиев, 9. Георги Николов (72′ – 14. Даниел Любомиров), 11. Петър Андреев (46′- 17. Мартин Сораков

Резерви: 12. Дамян Христов – 7. Роберто Райчев, 16. Ефе Али, 21. Симеон Василев,

Треньор: Александър Димитров

Германия U21: 1. Ноа Атуболу – 16. Лука Нетц, 5. Кенет Шмидт, 16. Колин Клайне-Бекел (78′ – 4. Брайт Арей-Мби), 2. Леандро Моргала (37′ – 13. Юлиан Айчбергер) – 8. Мерлин Рьол, 18. Роберт Вагнер (72′ – 22. Тим Брайтхаупт), 21. Максимилиан Бейер (К) (78′ – 19. Тим Лемперле) – 7. Ансгар Кнауф (72′ – 17. Браян Груда), 9. Юсуфа Мукоко, 11. Карим Адейеми

Резерви: 12. Йонас Урбиг – 3. Натаниел Браун, 10. Ник Волтемаде, 20. Паул Небел,

Треньор: Антонио ди Салвио

Съдия: Натан Вербоомен (Белгия)