Първа лигаСлавияТОПФутбол

ЦСКА 1948 надви Славия за първа шампионатна победа, „белите“ показаха старата си слабост

ЦСКА 1948 победи Славия с 2:0 в мач от шестия крът на Първа Лига, предаде репортер на TribunaSofia.bg.
На стадион „Витоша“ в Бистрица домакините откриха в средата на първата част с прекрасен гол, а в началото на второто полувреме наказаха грешка на „белите“, с която подпечатаха трите точки. Момчетата на Валентин Илиев постигнаха първа победа за сезона. От друга страна, в пореден мач отборът на Златомир Загорчич игра нелош футбол, създаде същински голови положения, но показа старата си слабост – при завършващата фаза на атаките си.

Валентин Илиев направи една извънредна, принудителна промяна за домакините. На загрявката контузия получи втория капитан на тима Реян Даскалов, а на неговото място стартира Емил Ценов като централен защитник.

Мачът започна спокойно и равностойно и чак в 18-ата минута Бирсент Карагарен стреля от воле, а Светослав Вуцов плонжира и изби в корнер.

Шест по-късно, ЦСКА 1948 поведе след фамозно изпълнение на Талис от около 25 метра. Бразилският халф изпрати топката в горния ляв ъгъл, не оставяйки никакви шансове на Вуцов за реакция – 1:0.

„Белите“ потърсиха бърз отговор с добър пробив на Карл Фабиен по левия фланг. Крилото центрира в наказателното поле, топката достигна до десния бек Томбак, който отправи силе, но и неточен удар.

През първата част Славия владееше повече топката, а ЦСКА 1948 играеше компактно в собствената си половина и на контраатаки.

В 35-ата минута именно след контраатака Карагарен получи топката на стрелкова позиция, сам срещу Вуцов, но не успя да насочи топката в рамката на вратата.

До края на полувремето „белите“ изградиха няколко добри нападения, в които липсваше точност в последния пас и завършващата фаза и така ЦСКА 1948 се оттегли на почивката с гол аванс.

Веднага след подновяването на играта, Славия изгради отлична атака отляво с участието на Фабиен и Зеедорф. Последният проби и центрира, но завършващият удар на Николов с глава не бе достатъчно добър и точен.

ЦСКА 1948 наказа грешка в отбраната на Славия. Зеедорф върна топката назад за Георгиев, но не бе прецизен, от което се възползва Сердюк. Украинският нападател излезе очи в очи срещу Вуцов и технично го преодоля – 2:0.

Три минути по-късно, ЦСКА 1948 бе близо и до трети гол, след като Райън Бидунга надскочи Владимир Николов и стреля с глава, но топката прелетя на сантиметри от целта.

Славия опита да се върне в мача и създаде две-три отлични голови положения, които бяха пропуснати, а веднъж и Петър Маринов спаси сигурен гол.

В 64-ата минута отборът на Загорчич пропусна най-чистото си положение, Фабиен матира „червената“ отбрана, извеждайки Томбак отдясно в наказателното поле. Той центрира успоредно на голлинията, преодолявайки Маринов, но там Кристиян Балов не успя да засече във вратата на ЦСКА 1948.

Четвърт час преди края, Топузов получи топката на чиста позиция, но стреля слабо в обсега на Вуцов.

В 88-ата минута Томбак центрира в наказателното поле, намирайки другия бек Зеедорф напълно непокрит. Нидерландецът веднага стреля по земя, но Маринов изби с крак. В заключителните секунди от продължението пред него се откри още една възможност, след като Роберто Райчев го изведе зад защитата на противника, но Зеедорф завърши атаката с неточен удар над вратата.

ЦСКА 1948: 1. Петър Маринов, 19. Стив Фуртадо, 91. Райън Бидунга, 21. Емил Ценов, 31. Том Рапнуи, 28. Недялко Пишчевич, 39. Парвиз Умарбаев, 61. Октавио, 7. Талис, 9. Бирсент Карагарен, 25. Евгений Сердюк

Резерви: 12. Леви Нтумба, 6. Радослав Илиев, 58. Марто Бойчев, 11. Касиано Бузон, 99. Марио Топузов, 26. Ивайло Марков, 16. Мартин Атанасов, 14. Теодор Иванов

Старши треньор: Валентин Илиев

Славия: 21. Светослав Вуцов, 3. Ертан Томбак, 5. Велко Йеленкович, 6. Мартин Георгиев, 22. Куентин Зеедорф, 73. Иван Минчев, 71. Кристиян Стоянов, 33. Галин Иванов – к, 7. Денислав Александров, 11. Карл Фабиен, 10. Владимир Николов

Резерви: 12. Николай Кръстев, 19. Чунг Нгуен До, 18. Кристиян Балов, 23. Цветелин Чунчуков, 14. Роберто Райчев, 77. Емил Стоев, 27. Емил Мартинов, 4. Виктор Генев, 37. Венцислав Керчев

Старши треньор: Златомир Загорчич

Главен съдия: Георги Кабаков

Стадион: „Витоша“, Бистрица