НационалиТОПФутбол

Жалко! Младежите на България се простиха с мечтата за Европейско първенство

Младежкият национален отбор на България отстъпи с 1:3 на Полша в мач от квалификациите за Европейско първенство до 21 години, предаде репортер на TribunaSofia.bg.

Под дъжда на стадион „Александър Шаламанов“ в столицага „лъвовете“ на Александър Димитров поведоха през първото полувреме, но допуснаха обрат през второто и така загубиха шансове за класиране на Европейско първенство.

Начало на мача!

Първата ситуация в мача създадоха поляците, но удар с глава премина над вратата на Дамян Христов.

„Лъвовете“ отговориха със страхотна контраатака, която започна и завърши с Мартин Сораков, но неговият удар рикошира в гредата за късмет на гостите.

В 26-ата минутя Дамян Христов блесна с решаващо спасяване срещу нападател на Полша, озовал се очи в очи с него.

ГОООООООООЛ! България открива резултата в София! След центриране от корнер се получи разбъркване в наказателното поле. Велко Йеленкович се пребори за топката и намери Емил Ценов, който с едно докосване десетина метра опъна мрежата – 1:0 за България!

В следващите минути Полша пое инициативата и създаде две опасни ситуации, но Дамян Христов се отчете със солидни намеси. Българският вратар направи инстинктивно спасяване с крак, а впоследствие действа отлично при опасен удар от фаул.

Последният четвърт час бе труден за момчетата на Александър Димитров. До почивката Полша изпусна една отлична възможност след нова добре изградена атака, но ударът бе разочароващ и „лъвовете“ оцеляха.

Край на първото полувреме. България води на Полша след гола на Емил Ценов.

Начало на второто полувреме на стадион „Александър Шаламанов“!

След подновяването на играта Полша продължи да бъде по-атакуващият, по-настоятелният отбор на терена и донякъде логично стигна до изравнителен гол. В 51-ата минута Козловски преодоля Марин Петков по левия фланг и центрира остро в наказателното поле, където Козубал изпревари Йеленкович и Петров и отклони топката в мрежата на България – 1:1.

Ситуацията се влоши допълнително след три минути, когато Полша нанесе втори удар по амбициите на България и обърна мача в своя полза с гол на Томаш Пиенко, който засече подаване на Козловски и наказа грешка на родната отбрана – 1:2.

В 75-ата минута се откри най-добрата възможност пред „лъвчетата“. Борносузов проби в наказателното поле и отлично видя Марин Петков, който стреля, но ударъг бе блокиран, след което топката стигна до Станислав Шопов, който също отправи шут, но стражът на Полша обаче спаси.

Две минути по-късно, нидерландският съдия Джоуи Кой отсъди дузпа за нарушение на Дамян Христов срещу Мариуш Форналчик, а от бялата точка Калужински подпечата трите точки за Полша – 1:3.

До края на срещата България имаше още една ситуация, но удар с глава на Папазов премина над вратата на гостуващия тим.

Край на срещата! България допусна поражения с 1:3 от Полша.

България U21: 1. Дамян Христов, 15. Мартин Атанасов, 5. Велко Йеленкович, 4. Християн Петров, 16. Димитър Папазов, 20. Кристиян Стоянов, 6. Емил Ценов, 8. Станислав Шопов, 10. Никола Илиев, 17. Мартин Сораков, 11. Марин Петков.

Резерви: 23. Пламен Андреев, 2. Росен Божинов, 3. Емануел Мирчев, 7. Роберто Райчев, 9. Йоан Борносузов, 13. Мартин Георгиев, 18. Атанас Чернев, 19. Николай Златев, 21. Антоан Стоянов

Селекционер: Александър Димитров

Полша U21: 1. Каспер Тобиаш (К), 19. Доминик Марчук, 3. Патрик Педа, 2. Ариел Мосор, 4. Милош Матисик, 17. Аркадиуш Пурка, 21. Томаш Пиенко, 16. Антони Козубал, 8. Якуб Калужински, 10. Каспер Козловски, 9. Филип Шимчак

Резерви: 22. Якуб Монджик, 5. Игор Драпински, 6. Матеуш Ленговски, 7. Каетан Шмит, 11. Михал Ракожи, 15. Якуб Шимански, 18. Мариуш Фарналчук, 20.Камил Лукошек, 23. Фридерик Гербовски

Селекционер: Адам Майевски

Съдия: Джоуи Коой (Нидерландия)