НационалиТОПФутбол

България се спъна в Люксембург пред пълни трибуни на „Колежа“

България завърши наравно 0:0 при домакинството си на Люксембург в трети мач от Група 3C в Лигата на нациите. На стадион „Христо Ботев“ в Пловдив „лъвовете“ на Илиан Илиев не успяха да спечелят пред още по-пълни трибуни, но и не направи достатъчно в атакуващ план, за да се поздрави с трите точки.

Преди началото на мача националният отбор и привържениците на „Колежа“ почетоха паметта на легендарния музикант Кирил Маричков и един от най-добрите треньори на Локомотив Пловдив Атанас Драмов, които напуснаха този свят в последните часове на денонощието. При изпълнението на химна бе издигнат транспарант в подкрепа на тежко контузения Илия Груев, който ще се възстановява около 5 месеца.

Мачът може би ще бъде запомнен повече с показаните 11 жълти картона от главния арбитър Давид Шмайч. Интересен факт е, че миналата среща между двата тима през 2022 година завърши при нулево равенство и бяха вдигнати 12 жълти и един червен картон. Тревното покритие на стадиона в града под тепетата също предизвика дискусии, тъй като не бе на достатъчно високо ниво.

През първото полувреме грешка на противниковия вратар даде добра възможност на домакините да открият резултата след четвърт час угра, но удар на Филип Кръстев бе блокиран пред голлинията. Люксембург отговори моментално, още в следващата си атака. Алесио Курчи излезе на добра позиция срещу българския страж Димитър Митов, но не успя да нанесе точен завършващ удар.

Втората част също не изобилстваше от голови ситуации пред двете врати – повече здрави единоборства, нерви и накъсана игра. Дирк Карлсон засече центриране, отправяйки удар с глава, но над напречната греда на вратата, пазена от Димитър Митов в 59-ата минута.

Осем по-късно Кирил Десподов стреля от пряк свободен удар към левия ъгъл на вратата на Люксембург. но Морис внимаваше в ситуацията, плонжира и изби топката встрани.

В добавеното време на срещата, след центриране от корнер в наказателното поле на България, Сеид Корац отправи удар с глава, но топката премина покрай десния страничен стълб на българската врата.

В ответната атака Здравко Димитров стреля извън наказателното поле, но Морис спаси и така двата тима поделиха точки в Пловдив.

И другият мач в групата завърши при нулево равенство, което оставя България на върха с равни точки с Беларус – 5. За „лъвовете“ обаче остават две гостувания и едно домакинство, като само след два дни, във вторник, предстои трудна визита на Северна Ирландия, които досега спечелиха четири точки. Люксембург е последен, записвайки първа точка днес.

Стартови състави:

България: 1. Димитър Митов – 2. Виктор Попов, 3. Живко Атанасов, 5. Алекс Петков, 13. Фабиан Нюрнбергер – 6. Валентин Антов, 7. Георги Костадинов – 11. Кирил Десподов (К), 14. Филип Кръстев, 8. Радослав Кирилов – 9. Александър Колев

Резерви: 21. Светослав Вуцов, 23. Иван Дюлгеров – 4. Иван Минчев, 10. Георги Минчев, 12. Станислав Иванов, 15. Симеон Петров, 16. Васил Панайотов, 17. Мартин Минчев, 18. Ивайло Чочев, 19. Иван Турицов, 20. Здравко Димитров, 23. Илиан Илиев-младши

Селекционер: Илиан Илиев

Люксембург: 1. Антони Морис – 18. Лоран Янс (К), 14. Сеид Корац, 13. Дирк Карлсон, 17. Мика Пинто – 8. Кристофър Мартинш – 4. Флориан Бонерт, 19. Матиас Олесен, 16. Леандро Барейро, 9. Данел Синани – 5. Алесио Курчи

Резерви: 12. Ралф Шон, 23. Тиаго Перейра – 3. Енес Махмутович, 6. Кевин Д’Андзико, 7. Микаел Омосаня, 10. Жерсон Родригеш, 11. Едвин Муратович, 15. Елдин Джогович, 20. Тимоте Рупий, 21. Себастиен Тил, 22. Марвин Мартинш

Селекционер: Люк Холц

Стадион: Христо Ботев, Пловдив

Рефер: Давид Шмаич (Словения)