Анализи и коментариПърва лигаТОПФутбол

TribunaSofia избра: Отборът на седмицата в столицата! (25 – 27 ноември)

Екипът на TribunaSofia.bg ще представи своя избор за отбор на седмицата в столицата. С края на 18-ия кръг, идва и началото на нашата нова рубрика. Нека се опитаме да сглобим най-добре представилите се единадесет в тези битки със зимен привкус от Първа лига.

На първо място ще припомним резултатите по реда на изиграването на мачовете. ЦСКА-София спечели с 2:0 домакинството си на Етър Велико Търново. В мач за историята, който започна в събота и приключи в неделя, „червените“ стигнаха изключително трудно до трите точки, благодарение на късните голове на Джонатан Линдсет и Християн Петров. Трябва да отчетем и факта, че „армейците“ играха над 80 минути с човек повече, тъй като Георги Александров от „болярите“ бе изгонен за грубо влизане в краката на Марселино Кареасо.

ЦСКА 1948 изигра един от най-силните си мачове досега и с невероятна ефективност от статични положения постигна класическа победа над Арда в Кърджали. Това е първа загуба за домакините на този стадион, които запазиха мрежата си суха в последователните си мачове с Лудогорец, ЦСКА и Левски. Головете за възпитаниците на Николай Панайотов отбелязаха Георги Русев, Пишчевич и Елитон.

*Мачът бе планиран за неделя на обяд в София, но се изигра в понеделник на обяд в Кърджали, поради снежната виелица в София. Двубоят в Южна България е част от програмата на трети кръг, докато отложеният сблъсък от 18-ия кръг ще се изиграе в Бистрица в средата на декември.

Славия поднесе изненадата на кръга и спечели гостуването си в Разград. „Белите“ шокираха Лудогорец в голов трилър, завършил 2:3. Момчетата на завърналия се за третия си престой в клуба Златомир Загорчич се представиха отлично и съвсем заслужено се връщат в столицата в добро настроение и с пълен актив. Головете за ‚белите“ бяха дело на Галин Иванов и Мартин Сораков, а Франко Русо си отбеляза автогол.

*И в този мач, времето бе главно действащото лице. Зимната виелица в Разград отложи началото на двубоя с 24 часа.

И стигаме до столичното дерби, което завърши без победител, между отборите на Локомотив София и Левски. „Сините“ се виждаха победители четвърт час преди края, водейки с 2:0 в „Надежда“ с голове на Марин Петков и Андриан Краев. „Червено-черните железничари“ обаче не се предадоха и някак успяха да възкръснат на своя стадион, а с два гола се отчете Димитър Митков, втория от които от спорна дузпа последната минута. Дали наказателния удар е правилно отсъден, вероятно няма да стигнем до 100% отговор, но отборът на Дончич трябва да бъде поздравен, че не се предаде при 0:2.

И ето, че след края на този кратък обзор на мачовете е време да се насочим към най-добрите 11. Ще сглобим състава в система 4-4-2.

С първия пост идва и първата дилема – кой да застане под рамката на нашия отбор? Двама вратари постигнаха „сухи“ мрежи и това са Густаво Бусато и Генадий Ганев. И пред двамата нямаше кой знае какви ситуации за спасяване. Ще отбележим факта, че вратарят на ЦСКА 1948 по спешност сложи ръкавиците, тъй като в последния момент несменяемият титуляр Даниел Наумов се контузи. Да, той играе редовно за втория отбор на „червените“, но разлика в нивото между Първа и Втора лига има. Ганев бе поставен в труден психологически момент и все пак той грабна шанса си и изигра стабилен първи двубой този сезон в Кърджали.

TribunaSofia.bg: Нашият избор е Густаво Бусато, тъй като бразилецът се отчете със солидна намеса при резултат 0:0. Един вратар може да загуби концентрация точно в тези мачове, когато головите положения липсват, но стражът на „армейците“ блесна в тази ситуация и с малка доза късмет или липса на голов нюх от „болярите“, нулевото равенство се запази. Кой знае как щеше да завърши мачът при резултат 0:1, особено на този терен?

*Отчитаме и Светослав Вуцов, който през първото полувреме допусна гол по земя от далечна дистанция, при който можеше да се намеси по-добре. Вратарят на Славия обаче се реабилитира с намеса в последните секунди на мача, която запази трите точки за „белите“.

1.ВРАТАР: Густаво Бусато

Отляво на защитата се спираме на името Марин Петков. Халфът на Левски, който играе и като бек, впечатли с пробив в наказателното поле на Локомотив София. Младежкият национал завърши със силен диагонален удар по земя, с който откри резултата в мача. Състезателят на „сините“ се отчете и с 4 спечелени единоборства.

2.ЛЯВ БЕК: Марин Петков (Левски София)

Християн Петров изигра поредния си силен двубой с екипа на ЦСКА-София. Талантливият централен бранител е истински стълб в сърцето на отбраната на „армейците“, а във втори пореден мач успява и да покаже голмайсторските си умения. Попадението му, с което подпечатва победа на своя отбор, е по учебник – силен удар от точката за дузпа, насочен неспасяемо в ъгъла на вратата.

3.ЦЕНТРАЛЕН БРАНИТЕЛ: Християн Петров (ЦСКА-София)

Елитон ще бъде партньор на Петров, не само заради гола си срещу Арда. Да, снажният защитник е истинско страшилище в противниковото наказателно поле, но и носи стабилност в отбрана през голяма част от времето. В Кърджали той се отчете и с едно важно изчистване от голлинията. Със сигурност е важен фактор за победата на 0 за своя ЦСКА 1948, както и традиционно малкото голове, които отборът допуска през този сезон.

4.ЦЕНТРАЛЕН БРАНИТЕЛ: Елитон (ЦСКА 1948)

Бековете на червените бяха активни през голяма част от двубоя с Етър. Турциов печели битката със съотборника си Тибо Вион с чудесната асистенция, която достави на Линдсет.

5. ДЕСЕН БЕК: Иван Турицов  (ЦСКА-София)

В герой за ЦСКА в неделя вечер се превърна Джонатан Линдсет. Халфът на „армейците“ се включи от втора позиция, за да засече центрирането на Турицов. Норвежецът се превръща в основна фигура на отбора и не за първи път го вади от трудна ситуация, а радостта му в снега се прочу из Европа. Припомняме, че ЦСКА не създаде почти нищо интересно през второто полувреме, въпреки че повече от 80 минути игра с човек повече. Вратарят на Етър Мартин Величков също пази на високо ниво, Етър се отбраняваше борбено, но в 84-ата минута Линдсет успя да вкара, носейки радост на червените фенове и трите точки на своя отбор.

6. ВЪТРЕШЕН ХАЛФ Джонатан Линдсет (ЦСКА-София)

Славия победи Лудогорец с 3:2, а в основата на успеха бе капитанът и лидер на отбора Галин Иванов. Халфът даде невероятен пас за първия гол на „белите“, а през втората част отбеляза и сам още един гол. За момента е голмайстор на тима и въпреки, че е вече на 35 години, показва, че все още има класата да бъде водещата фигура в Славия.

7.ВЪТРЕШЕН ХАЛФ: Галин Иванов (Славия София)

Георги Русев св завърна в лагера на ЦСКА 1948 със самочувстие от мача със Сърбия в Лесковац, където влезе като резерва и отбеляза гол. Крилото на ЦСКА 1948 се превърна в истински кошмар за отбраната на кърджалийци. Три перфектни центрирания, които се превърнаха в три безответни голове за отбора.

8. ЛЯВО КРИЛО: Георги Русев (ЦСКА 1948)

Нападаталят на „червено-черните“ вече се превърна в играч на кръга, заради двата си гола срещу Левски. Ако трябва да ги анализираме по-детайлно, ще се запитаме защп му даваме кредит, при положение, че попаденията са от дузпа и на празна врата.

Митков не спря да се бори през целия мач с Ван дер Каап и Кордоба, а Локомотив София не се отказа при 0:2 и направи влечатляващ частичен обрат. Нападателят на столичните железничари се превърна в лицето на този резултат, но целият колектив има принос за спечелването на точката. Нападателят запази хладнокръвие при дузпата, която имаше статут на решаваща изхода, тъй като бе последното действие в двубоя. Ще припомним и, че неговият съотборник Карлос Франса не успя да реализира през първото полувреме от подобна позиция на полуопразнена врата.

9. НАПАДАТЕЛ: Димитър Митков (Локомотив София)

Нападателят започна за първи път сред титулярите, откакто се завърна на стадион „ Александър Шаламанов“. Юношата на Славия загатна за потенциала си в мачовете на младежкия национален отбор и в предишния си отбор Крумовград, където бе отдаден под наем. Сораков отбелязва прекрасен гол с глава в самото началото на второто полувреме, което наклони везните в посока най-стария столичен клуб. Със сигурност „белите“ имат нужда от такъв нападател. Младият футболист постигна нещо изключително любопитно – той отбеляза на Лудогорец с втори отбор за един сезон, след като вкара и в първия кръг за новака в Първа лига при победата с 3;1 над „орлите“

10. НАПАДАТЕЛ: Мартин Сораков (Славия София)

Скритият коз на Златомир Загорчич в мача на „Хювефарма арена“, който може да се похвали с невероятните 3 асистенции във въпросния мач. Пристигна от Локомотив Пловдив с историята как не ходи на тренировка, за да участва в конни състезания, но в понеделник беше над всички на десния фланг на атаката на Славия, правейки най-силния си мач за „белите“ досега.

11.ДЯСНО КРИЛО: Денислав Александров (Славия София)

TribunaSofia.bg избра и Треньор на Седмицата: Златомир Загорчич

Историята се повтаря. Историята всъщност се случи за трети път. Славия се намира около дъното и изведнъж идва сръбският специалист, който сякаш с магическа пръчка преобразява отбора, И същите футболисти, които имаха 4т от 11 мача, спечели срещу Лудогорец с 3:2 в Разград, а и се опитва да играе приятен футбол.. Изглежда, че Заги и Славия взаимно се допълват и заедно се превръщат в боеспособен тим, който има покритие да бъде фактор в първенството.

Очаквайте в сряда (06.12) следващия столичен отбор на седмицата.