Анализи и коментариЛевски (София)Локомотив (София)Първа лигаСлавияТОПФутболЦСКА 1948ЦСКА-София

TribunaSofia избра: Отборът на седмицата в столицата! (9-10 март)

Нов кръг, нови емоции, нови победители и нов „Отбор на седмицата в столицата„, с който се надяваме да откроим най-добре представилите се футболисти в София. 24-ият кръг на първенството е вече история, затова следва нашият кратък ежеседмичен обзор.

Какво се случи накратко?

В събота по обяд се изигра столичното дерби между Локомотив София и Славия, в което този път „белите“ се оказаха крайни победители. Отборът на Златомир Загорчич бе по-добрият на терена и закономерно прибра трите точки, но успехът бе извоюван трудно след обрат през втората част, тъй като „червено-черните“ се възползваха отлично от една от атаките си и откриха резултата.

Малко по-късно, в Бистрица се срещнаха отборите на ЦСКА 1948 и ЦСКА-София. Още един мач с особен емоционален заряд, който ни предложи обрат. Изненадващо или не, домакините поведоха, но в края на първото полувреме останаха с човек по-малко, което може би се оказа решаващо за изхода от двубоя. Нестор Ел Маестро и компания все пак успяха да изравнят, а в заключителните секунди и да вкарат втори гол. ЦСКА взе много важна, по-скоро психологическа победа, а радостта на гостуващата скамейка след победното попадение е показателна за значението и стойността на трите точки в този мач.

В неделя, пред около 10 000 зрители на стадион „Георги Аспарухов“ Левски и Крумовград не се победиха, завършвайки наравно 0:0. „Сините“ не играха най-силния си футбол, но през повечето време владееха инициативата, въпреки че над 50 минути играха с човек по-малко. В крайна сметка столичани не намериха верния път към целта и прекъснаха серията си от пет последователни победи в първенството.

Кои са избраниците на TribunaSofia.bg?

ВРАТАР:

Тази седмица няма вратар, който да се отличи съществено от колегите си. Пламен Андреев записа суха мрежа за Левски, но Крумовград не уцели нито веднъж рамката на вратата. Александър Любенов от Локомотив София направи няколко качествени спасявания срещу Славия, но тимът му загуби мача. На отсрещното наказателно поле единственият точен удар към вратата на Светослав Вуцов се превърна в гол за „червено-черните“. В Бистрица младият страж Петър Маринов записа едва втори мач в Първа лига и въпреки крайния резултат, той заслужава добри думи за представянето си. И така по метода на изключването се спираме на Густаво Бусато – прекрасно спасяване на бразилеца още в третата минута при резултат 0:0, още няколко рутинни намеси и победа за неговия тим.

ЗАЩИТНИЦИ:

Росен Божинов: Николай Панайотов изненада запалянковците на българския футбол с избора си в отбрана, за което заслужава и поздравления. Както споменахме – млад 23-годишен вратар без опит в елита, трима бранители, между 18 и 20 години и Бирсент Карагарен, дясно крило, върнат да играе като бек. И Теодор Иванов, и Симеон Василев имаха силни минути в събота, но с играта си се открои Росен Божинов, който спечели много единоборства, лично блокира доста атаки на ЦСКА-София и като лидер ръководеше защитата. Фернандо Каранга беше успешно неутрализиран и не се стигна до нито една опаснаст пред вратата на Маринов с участието на нападателя. Дали заради грешки на младостта и липса на опит, дали заради класа на съперника, защитата се пропука на два пъти, с което гостите успяха да обърнат мача, но цялостната оценка за работата на бранителите е много добра.

Хосе Кордоба: Силно представяне от защитата на Левски в мача срещу Крумовград. Като изключим грешката на Галчев и червения картон, които повлияха на развоя и динамиката на двубоя. С десет човека „сините“ продължиха да са по-активният отбор на терена, а панамският бранител действаше хладнокръвно при всеки опит на гостите да контраатакуват. Неслучайно, не се стигна до нито един точен удар към вратата на столичани.

Енес Махмутович: В отсъствието на капитана Матай, бранителят се справи добре като негов заместник. На фона на неубедителното представяне на отбора, той се отличи със спокойствие при отгиграванията, а с височината си беше и опасен в противниковото наказателно поле. Проблемите за ЦСКА в защита дойдоха от дясната зона, където бяха Мартин Стойчев и Християн Петров и от липсата на скорост в дефанзивния халф Амос Юга.

Вендерсон Цунами: Още един солиден мач за капитана на „сините“. Въпрос на гледна точка е, но може би той бе най-близо да отбелязването на гол, но вратарят на Крумовград изби неговия шут. Висок процент спечелени единоборства и активна игра по левия фланг.

ПОЛУЗАЩИТНИЦИ:

Карлос Охене: Изглежда, че халфът, който пристигна в столицата през зимата с много въпросителни около привличането му, успява да се адаптира бързо към новия си отбор, Охене беше един от най-добре представилите се футболисти на терена за Левски и впечатлява не толкова с безгрешни отигравания, колкото с желание за победа, хъс и амбиция да се докаже. Без да разполагаме с официална статистика, можем да направим предположение, че той е футболистът на „сините“ с най-много пробягани километри за 90 минути.

Чунг Нгуен До: Младежкият национал на Славия се появи изненадващо на терена през първото полувреме след контузията на Галин Иванов. Нисичкият халф с виетнамски корени се включи силно и със самочувствие, свърши много работа в средата на терена.

Джонатан Линдсет: В събота един от титулярите в халфовата линия на ЦСКА беше на резервната скамейка. Норвежецът влезе в игра в средата на втората част и с две отлични отигравания разсече отбраната на съперника и успя да помогне на отбора си да обърне резултата в своя полза.

Улаус Скаршем: След силно второ полувреме срещу Берое, новият норвежки плеймейкър на ЦСКА отбеляза победен гол, дълбоко в добавеното време. Изключително важен момент за духа на тима. Рано е за генерални изводи, той видимо има футболните аргументи, но тепърва трябва да отговори на въпроса защо беше привлечен от Розенборг. В конкретната ситуация по-впечатляващо бе отиграването на сънародника му, но сме длъжни да отчетем и позиционирането на Скаршем. Когато играта на Каранга не върви, е добро дошло на Ел Маестро и компания, че има футболист, който знае къде да се пласира като нападател и има качества да реализира решаващи ситуации.

Тони Тасев: Пролетният възход на този футболист продължава. Той асистира за първия гол и е в основата на втория гол, а като изключим попаденията създаде доста глабоболия на „червено-черната“ отбрана с пробивите си по лявото крило.

НАПАДАТЕЛ:

Владимир Николов: Нападателят на Славия вкара два гола, с което „белите“ спечелиха срещу градския съперник Локомотив София. При първото попадение младият нападател демонстрира отлично движение без топка и усет за позициониране при изпълнението на корнера, а при втория – с малка доза спортен шанс, беше на точното място в точния момент.

Кои играчи впечатлиха през седмицата, но не намериха място в нашия състав?

Започваме с Локомотив София. ‘Червено-черните“ изиграха нов противоречив мач, но миг на проблясък беше атаката, при която столичните „железничари“ матираха защитата на Славия. С огромна заслуга за гола е десният бек Селсо Рапосо, а завършващият удар на Антони Иванов беше безкомпромисен.

От Славия – Иван Минчев пое диригентската палка в халфовата линия и изграждаше атаките, заедно с Чунг До и Емил Мартинов. Ертан Томбак се включваше активно отдясно и има своя принос за втория гол на „белите“.

В ЦСКА 1948 Педриньо блесна с впечатляваща асистенция с външен фалц за Евгений Сердюк, който отбеляза първото си попадение след тежката контузия, от която се завърна. Атака по учебник за отбора на Николай Панайотов. Бразилецът не остана незабелязан и когато неспортментски вкара втора топка в игра в опит да спре нападение на противника.

В ЦСКА-София изглежда, че смените обърнаха мача. Данило Асприля, който не се беше разписвал от месец ноември, вкара изравнителния гол.

В Левски Марин Петков продължава да държи едно много добро ниво през пролетта, а по-любопитното е, че повече от полувреме игра на нетрадиционна за него позиция – десен бек. Центриранията му в наказателното поле бяха добри, но там не се намери човек, който да ги оползотвори.

Какво следва?

Черно море – ЦСКА 1948

Славия – Локомотив Пловдив

Етър – Левски

Лудогорец – Локомотив София

ЦСКА – Ботев Пловдив

Днес спираме с анализите и оценките дотук, а съвсем скоро в следващия обзор: „Отборът на седмицата в столицата!“ ще проследим гореспоменатите предстоящи мачове от 25-ия кръг на Първа лига.